آیا گریه شیرخوار معنی خاصی دارد ؟

g20

 

همه شیرخواران گریه می کنند.گریه می تواند علامت درد ناراحتی گرسنگی یا خستگی باشد و غالبا تفسیر معنای گریه ی شیرخوار مشکل است. انسان ها گریه شیرخوار خود را بر اساس شرایط وقوع و نوع گریه تفسیر می کنند.گریه نوزاد از زمان وضع حمل از سلامتی و نیرومندی وی خبر می دهد.

جیغ های نوزاد در ۶ هفتگی اگر با شیر دادن ، عوض کردن لباس و آرام کردن وی برطرف نشود ممکن است به عنوان نشانه ی بیماری مزاج  ، بد قلق یا ناوارد بودن والدین تعبیر شوند.گریه کردن تظاهر برانگیختگی شیرخوار است که می تواند ناشی از عوامل محیطی باشد و باید با توجه به  رفتار خانوادگی اجتماعی و فرهنگی تفسیر شود.

 

 

آیا گریه شیرخوار میتواند طبیعی باشد ؟

 

درک میانگین طبیعی رفتار گریه و تنوعات فردی آن مستلزم توجه به ویژگی های زمانی ، مدت ، شدت و آرام پذیری گریه است.اکثر نوزادان در ۲ هفته اول زندگی کم گریه می کنند.بین ۲ تا ۶ هفتگی مدت کلی گریه روزانه از میانگین ۲ ساعت در روز به ۳ ساعت در روز افزایش پیدا می کند.در ۱۲ هفتگی مدت متوسط گریه یک ساعت در روز است.

مدت گریه بر حسب فرهنگ و روش های مراقبت از شیرخوار متفاوت است. نوزادان نارس قبل از سن حاملگی ۴۰ هفته کم گریه می کنند و در حدود سن اصلاح شده ۶ هفته معمولا بیشتر از شیر خواران سر موعد گریه می کنند.رفتار گریه در شیر خوارانی که قبلا نارس بوده اند تحت تاثیر مشکلات طبی مداوم نیز قرار دارد نظیر دیس پلازی برونکوپولمونری/اختلالات بینایی/اختلالات تغذیه و شیردهی.

در ۶ هفتگی  میانگین دفعات گریه و داد و بیداد روی هم ۱۰ بار در ۲۴ ساعت است.

 

آیا فرکانس گریه های شیرخوار بر اساس مشکل موجود تغییر می کند ؟

 

دفعات گریه در مقایسه با مدت گریه تنوع فردی کمتر میان گروه های فرهنگی دارد. تغییرات شبانه روزی در گریه یک حالت طبیعی است و بیشتر موارد گریه در اواخر بعد از ظهر و شب رخ می دهند.شدت گریه های نوزاد متغیر است و توصیف آن از ناشکیبایی تا گریه تا جیغ و فریاد تغییر می کند.

شیر خوارانی که با شدت بیشتری(از نظر بلندی صدا)گریه می کند به احتمال بیشتری موجب برانگیختن نگرانی یا حتی هشدار به والدین یا مراقبین می شوند تا شیرخوارانی که گریه و ناله ی آرام تری دارند.

میانگین فرکانس گریه های نوزادان سالم و سر موعد از ۴۲۵ تا ۶۰۰ متغیر است.گریه های ناشی از درد فرکانس بیشتری دارند تا گریه های ناشی از گرسنگی(۵۱۰ هرتز در مقایسه با ۴۵۰ هرتز). گریه های ناشی از درد در نوزادان به نحو چشمگیری بلند و پر صدا هستند: ۸۰ دسی بل در فاصله ۵/۳۰ سانتی متری از دهان شیر خوارمی باشد که این ۲۰ دسی بل بلند تر از صدای صحبت بزرگسالان است.

گریه های گرسنگی اگر برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرند به لحاظ صوتی مشابه گریه های ناشی از درد می شوند.اکثر گریه های شیرخواران شدت کمتری دارند و به نالیدن شبیه اند.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *