روند خواب طبیعی به چه صورتی است ؟

h1

خواب یک فرآیند پیچیده ی فیزیولوژیک و رفتاری است که در آن فرد بطور برگشت پذیری وارد حالت نا آگاهی نسبت به محیط و عدم پاسخدهی نسبی می شود.

فیزیولوژی خواب از دوران زندگی جنینی تا شیرخوارگی و کودکی به سرعت تغییر می کند.

ثبت نتایج خواب نگاری چندگانه(پلی سومنوگرافی)وجود دو نوع کلی خواب را نشان می دهد:خواب با حرکات سریع چشم و خواب با حرکات غیر سریع چشم .

خواب با حرکات غیر سریع چشم  به چهار مرحله تقسیم می شود:مرحله ۱ که ولتاژ امواج آن نسبتا پایین است ، مرحله ۲ و۳  با فرکانسهای مختلط است و مرحله ۴ که بیش از ۵۰% آن امواج با دامنه بلند و فعالیت فرکانسی آهسته است.

در جنین و نوزاد خواب به دو دسته خواب فعال و خواب آرام تقسیم می شود. خواب فعال  کودک در بزرگسالی  به خواب با حرکات سریع چشم تبدیل می شود ، تنفس دوره ای و حرکات سریع چشم با خواب فعال همراهند . خواب آرام به خواب با حرکات غیر سریع چشم تحول می یابد .

 

نوزادان در روز چند ساعت می خوابند ؟

شیرخوارانی که سر موعد به دنیا آمده اند دوسوم روز را می خوابند.طولانی ترین مدت خواب در ۶ هفتگی است . نوزادان نوعا چرخه خواب خود را با خواب فعال شروع می کنند در حالیکه کودکان بزرگتر و بالغین با حرکات غیر سریع چشم خواب خود را  آغاز می کنند. چرخه های خواب در نوزادان ۶۰ دقیقه و در کودکان و بزرگسالان ۹۰ دقیقه طول می کشند.خواب امواج آهسته(مراحل ۳و۴) قبل از ۳ تا ۶ ماهگی مشاهده نمی شود.بین ۶ و ۱۲ ماهگی خواب فعال  به طرف یک سوم انتهای شب جابه جا می شود و این الگو تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

 

مدت طبیعی خواب در کودکان چند ساعت است ؟

کودکان ۱ ساله بطور متوسط ۱۵ ساعت در روز می خوابند.اکثر کودکان ۲ تا ۳ ساعت در طول روز و مابقی را در طول شب می خوابند.

در ۱۲ سالگی کودکان به طور میانگین ۹ ساعت در روز می خوابند. نوجوانان همچنان بطور متوسط به ۹ ساعت خواب در روز احتیاج دارند.

اختلالات خواب به چه صورتی دیده می شوند ؟

اختلالات خواب  شامل اختلالات مرتبط با شروع خواب ، ناهنجاریهای خواب ، اختلالات نظم چرخه شبانه روزی خواب و اشکال در به خواب رفتن می باشند .

اختلالات خواب کودکان در چه درصدی از کودکان دیده می شود ؟

اختلالات خواب دوران کودکی یک شکایت شایع در مطب پزشکان اطفال است.تقریبا نیمی از مادران از چرخه های خواب شیرخوار خود به پزشک اطفال شکایت می کنند . بی خوابی در نوجوانان بسیار شایعتر است.

 

شایعترین ناهنجاری خواب کدام است ؟

راه رفتن در خواب شایعترین ناهنجاری خواب است که تقریبا همه افراد در زمانی از زندگی خود آن را تجربه می کنند.خوابگردی تقریبا در ۱۵% از کودکان لااقل یکبار بین ۵ تا ۱۲ سالگی رخ می دهد.وحشتهای شبانه نیز شایع هستند .

 

آیا شغل والدین بر روی خواب کودک موثر است ؟

الگوهای کار والدین ممکن است مهم باشند چون بعضی از کودکان تا یکی از والدین در خانه نباشند نمی خوابند و معلوم شده است که بعضی از شیرخواران چرخه شبانه روزی خواب خود را معکوس می کنند تا در طول شبها که مادر در خانه است از شیر مادر تغذیه کنند.

آیا رژیم غذایی روی خواب تاثیر می گذارد ؟

عادات غذایی نظیر زمان صرف وعده های غذا  کمتر یا بیشتر از حد غذا خوردن و مصرف کافئین بر الگوهای خواب تاثیر می گذارند.

چه بیماریهایی می توانند باعث اختلال خواب شوند ؟

اختلال تشنجی ، سندرمهای ژنتیکی همراه با تاخیر رشد ، کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی/بیش فعالی ، بزرگی لوزه و آدنوئید و سندرم جنین الکلی در مقایسه با کودکانی که به این اختلالات مبتلا نیستند با خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال خواب مواجه اند.

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به کودکان مبتلا به اختلال خواب  کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب  شامل فوق تخصص مغز واعصاب کودکان و نوجوانان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ، فلوشیپ گوش و حلق و بینی کودکان و روانشناس کودک و نوجوان  میتواند بطور موثری به این کودکان کمک نماید .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *