اتیسم در کودکان

 کلینیک مهر

در تصویربرداری از مغز کودکان اتیستیک چه تظاهراتی را میتوان دید ؟

مطالعات تصویر برداری مغزی روی کودکان با اختلال طیف اوتیستیک یک منطقه مغزی خاص همراه با این اختلال را شناسایی نکرده اند هر چند مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه در اولین سال زندگی حجم مغز افزایش می یابد.این حجم افزایش یافته مغز می تواند به عنوان یک علامت برای اتصال های غیر طبیعی در نظر گرفته شود به گونه ای که مغز اتصال های استفاده نشده را در ماه های اول زندگی هرس نمی کند.این مسئله می تواند رشد اتصال های عصبی حیاتی دیگر را به خطر اندازد . یک دیدگاه این است کمبود اتصال بین مناطق مغز به اختلالاتی در زبان و ارتباطات منجر می شود که افراد با اختلال طیف اوتیستیک آنها را تجربه می کنند.

 

یادگیری در کودکان با طیف اتیسم چگونه است ؟

در برخی موارد دانش آموزان می توانند حافظه کوتاه مدت بالا تر از متوسط داشته باشند در حالی که بقیه در سطح یک دانش آموز با اختلال زبانی عمل می کنند .

آنها در کلاس درس در یادآوری اطلاعاتی که به طور دیداری ارائه می شوند هیچ مشکلی نخواهند داشت . مشکل زمانی بروز می کند که مجبورند در قسمتی از درس از چشم هایشان برای تعقیب معلم استفاده کنند . حتی افرادی که کارکرد بالایی دارند در جابه جایی نگاه خیره شان از چیزی به چیز دیگر مشکل دارند و ممکن است در شناسایی اطلاعات مرتبطی که باید روی آنها تمرکز کنند به اشتباه بیفتند .

کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک توانایی تمرکز فقط بر یک چیز در یک زمان است.

این دانش آموزان در کلاس در جابه جایی دیداری خود از تخته به معلمی که در حال صحبت است و برعکس را موجب حواس پرتی می دانند و در نتیجه یادآوری درس حتی اگر به صورت دیداری هم ارائه شود برایشان پر دردسر و پر زحمت است.

زمانی که کودکان با اختلال طیف اوتیستیک با دو تکلیف مواجه می شوند و مجبور می شوند روی یکی از آنها تمرکز کرده و به دیگری که حواس پرت کن است توجه نکنند فعالیت مغزی شان آشکار ساخته است که آنها واقعا توجه شان را به اطلاعات مهم تر بر نمی گردانند.آنها در تعیین اینکه چه اطلاعاتی مهم است مشکل دارند در کلاس بعضی از دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک ممکن است در مواجهه با فعالیت هایی که از نظر حافظه سنگین به نظر می رسند دچار مشکل شوند.گرچه این مسئله ممکن است به جای اینکه صرفا به نقص حافظه فعال آنها برگردد به مشکل ناتوانی آنها در تشخیص این که روی چه چیزی باید تمرکز کنند ربط داشته باشد.

دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک می توانند به عنوان افرادی با اختلال نارسایی توجه / بیش فعالی تشخیص داده شوند اما مشکل در تمرکز آنها نتیجه مشکل اجتماعی آنها است .

دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک می توانند توانایی های حیرت آوری حتی فراتر از سن و سال خودشان نشان دهند درحالی که در تکالیف ساده و روزمره به مشکل برخورد می کنند.

معلمی در مورد پسر بچه ۱۲ ساله ای که علاقه مند بود به دفتر رئیس مدرسه برود و روی آزمون های ریاضی و علوم که مخصوص ۱۷ ساله ها بود کارکند صحبت می کرد درحالی که همین پسر ۱۲ ساله نمی توانست خودش لباس بپوشد.

در برخی موارد توانایی ویژه آنها به قدری بالا است که حتی از سطحی که متخصصان آن حوزه هم به آن دست یافته اند بالاتر می رود.توانایی های ویژه عمدتا در حوزه هایی چون موسیقی/حفظ کردن لیست ها/ترسیم سه بعدی/خواندن و محاسبات تقویمی و ذهنی یافت می شود.

ضعف اصلی حافظه در دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک در حافظه کوتاه مدت کلامی آنهاست.این ضعف دور معیوبی را برای یادگیری زبان ایجاد می کند.

تغییر جهت توجه از یک تکلیف به تکلیف دیگر برای دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک دشوار است چراکه این دانش آموزان در تعیین این که کدام یک از تکالیف باید زودتر تکمیل شوند مشکل دارند.

یکی از والدین یک پسر ۱۰ ساله با اختلال طیف اوتیستیک این فرآیند را این گونه توصیف می کند:

حافظه او در اصطلاحات عمومی همواره به طور شگفت آوری خوب بوده است اما به نظر می رسد که وقتی به مواردی می رسد که به عنوان((نیازمند توجه))طبقه بندی می شوند گیر می کند.آنچه بدیهی به نظر می رسد این است که بر خلاف اغلب هم سن و سالان که به طور سطحی از مسائل مربوط به حافظه گذر می کنند اوتلاش می کند که هر چیزی را یاد بگیرد و نیاز دارد بفهمد چرا الف به ب منجر می شود.قبل از اینکه بخواهد آن را بپذیرد یا حفظ کند.این کار باعث می شود که ظرفیت کمی برای مسائل کاربردی برای او باقی بماند.

یک راه ساده برای به حداقل رساندن فشار موجود بر روی این گروه دانش اموزان جهت توجهشان به تکالیف متفاوت این است که به آن ها فقط یک تکلیف در هر زمان پیشنهاد کنید.دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک پردازش کردن حجم زیادی از اطلاعات کلامی(شفاهی) را دشوار می دانند از این جهت مهم است که به روش ارائه اطلاعات به آنها توجه لازم مبذول شود.نوع درس هم می تواند تفاوت ایجاد کند و در چگونگی پردازش و یاد آوری اطلاعات به طور هم زمان نقش داشته باشد.

 

 

 

در بخش مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با توجه به وجود اساتید رشته های فوق تخصص مغز و اعصاب و کودکان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان ، روانشناسی کودکان ، کاردرمانگر ذهنی و جسمی و گفتار درمان میتوان کمک قابل توجهی به این کودکان نمود .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *