کنش پریشی ( دیس پراکسی قسمت اول )

 

 

 

کلینیک مهر3

 

 

منظور از کنش پریشی ( دیس پراکسی ) در کودکان چیست ؟

کنش پریشی ( دیس پراکسی ) اختلالی است که با مشکلاتی در مهارتهای حرکتی ظریف و درشت و مشکلات یادگیری شناخته می شود.

دانش آموزان کنش پریش در مقایسه با هم سالان عادی شان هفت برابر بیشتر احتمال داشتن حافظه فعال دیداری – فضایی ضعیف دارند.

بدین ترتیب به طور معمول دانش اموزان با کنش پریشی در بعضی از جنبه های یادگیری به مشکل برخورد می کنند.

دانش آموزان کنش پریش هم چنین اختلالات زبانی خاص دارند.

 

چه روشهای درمانی برای این کودکان توصیه می شود ؟

درمان های موجود برای برطرف کردن دربرگیرنده روش های متفاوتی برای حساسیت زدایی نظام عصبی فرد هستند .

 

کنش پریشی ( دیس پراکسی ) با چه مشکلی در کودکان شباهت دارد؟

در حالی که بسیاری از نشانگان حساسیت حسی که توصیف کننده       هستند واقعیت دارند ولی مختص این اختلال نیستند و ممکن است در اختلال طیف اوتیستیک نیز دیده شوند . برچسب بدکار کردی یکپارچگی حسی ممکن است خوشایند آن دسته از والدینی باشد که می خواهند بدانند که چرا کودکشان به اهداف مشخص مثل راه رفتن یا صحبت کردن نمی رسند . طبیعی است که والدین نگران باشند که بعضی چیزها در فرزندشان روند طبیعی ندارند .

 

 

مثالی از کودک کنش پریش ( دیس پراکسی ) :

مثالی از یک دانش آموز کنش پریش به این صورت بود که موقع ناهار ، در حالی که بقیه بچه های کلاس آماده رفتن می شدند این دانش آموز تنها فردی بود که بدون هدف دور کلاس می چرخید . معلم وقت زیادی را صرف کرد تا این آموزش را به عنوان قسمتی از برنامه روزانه او اعمال کند در حالی که بقیه دانش آموزان می دانستند که دقیقا برای برداشتن ناهار خود به کجا رفته و بعد از آن چکار کنند .او به طور معمول آموزش ها را به صورت گام به گام تکرار می کرد چرا که این دانش آموز هنوز به رهنمودهای مداوم نیاز داشت . یک راه حل که او آن را مفید یافت این بود که یک عکس از ظرف غذای مدرسه به دانش آموز بدهد و آن را در کنار میز او بچسباند . آن عکس به این دانش آموز کمک کرد تا در مسیر باقی بماند یعنی اینکه فهمید کجا باید برود و چه کار باید بکند.

 

برای تقویت فرآیند نگاه کردن دقیق دانش آموزان کنش پریش ( دیس پراکسی ) چه اقداماتی میتوان انجام داد ؟

در بسیاری از کلاس ها دیوارها با پوسترهای الفبا/جدول ضرب/حیوانات زیر دریا و شبیه آن پوشیده شده است.برای بسیاری از دانش آموزان این ابزارها به عنوان رهنمودهای مفید برای حمایت از اطلاعاتی که آن ها یاد می گیرند در نظر گرفته می شود. گرچه برای دانش آموزان کنش پریش با حافظه فعال دیداری – فضایی ضعیف فرآیند نگاه کردن دقیق برای یافتن اطلاعات مرتبط و مقایسه کردن آن با کاری که روی میز انجام می شود امری پرزحمت است و آنها احتمالا از این ابزارهای کمک دیداری استفاده نمی کنند.یک راه حل یرای حل این مشکل قرار دادن برنامه کلاسی در قالب یک تصویر بر روی جلد کتاب درسی مربوط و به طور مستقیم روی میز دانش آموز است.معلمی اظهار داشت که کلاس او یک تخته سیاه جاویی در جلوی کلاس دارد و دانش آموزان برای این که بفهمند درس بعدی چیست آن را لمس می کنند . اما دانش آموز کنش پریش ممکن است وقتی مجبور است به سمت تخته برود و مکان صحیح را علامت بزند و به میز خود برگردد و خودش را مطابق آن سازمان دهی کند دچار گیجی شود. برای این قبیل دانش آموزان داشتن این ابزارها ومواد در اطراف کلاس کفایت نمی کند. راه حل اصلی این است که این رهنمودها و ابزار های کمک دیداری به طور مستقیم برای آنها قابل دسترس باشد .

 

در کودکان کنش پریش ( دیس پراکس ) نگارش چگونه است ؟

نگارش فعالیت دیگری است که برای دانش آموز کنش پریش فوق العاده پر زحمت است. مشکلات آنها در مهارت های حرکتی ظریف به این معناست که آن ها برای شکل دهی حروف مشکل دارند چرا که حافظه فعال دیداری – فضایی ضعیف توانایی آن ها را درحفظ جریان تفکر در حین نگارش متاثر می سازد . یک مشکل این است که آنها تلاش زیادی را برای شکل دهی صحیح حروفی که می خواهند بنویسید صرف می کنند . نتیجه این کارپاراگراف بریده بریده است که به سختی قابل خواندن است . ایجاد امکان استفاده از نرم افزار تبدیل گفتار به متن در برخی از موارد ممکن است ارزشمند باشد اگرچه نمی توان از آن برای همه فعالیت ها استفاده کرد.این کار به آنها اجازه خواهد داد تا بر ایجاد ارتباط اندیشه هایشان تمرکز کنند نه بر مکانیزم نگارش .

در بخش مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با توجه به وجود اساتید رشته های فوق تخصص مغز و اعصاب و کودکان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان ، روانشناسی کودکان ، کاردرمانگر ذهنی و جسمی و گفتار درمان میتوان کمک قابل توجهی به این کودکان نمود .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *