اضطراب سکوت

 

اضطراب

 

منظور از اختلال اضطرابی سکوت چیست ؟

 

کودکان مبتلا به این عارضه منحصرا در خانه صحبت می کنند و زمانی که در مکانهایی مثل مدرسه و مهم کودک یا خانه اقوام قرار دارند کم حرف هستند.

اغلب یک یا چند محرک-مثل کلاس جدید یا دعوا با والدین یا خواهر و برادرها یک کودک خجالتی را مستعد می سازد تا از صحبت کردن خودداری کند.

 

منظور از پانیک چیست ؟

عبارتست ازدوره های مکرر و ناپیوسته از ترس ها وناراحتی هایی که در آن ها فرد وقوع ناگهانی نشانه های فیزیکی و روانی را تجربه می کند این نشانه های فیزیکی شامل تپش قلب ، تعریق ، لرزش ، کوتاه شدن تنفس ، سرگیجه ، درد قفسه سینه و تهوع می باشد.

نشانه های همراه بیماری شامل ترس از مرگ ، ترس از نابودی قریب الوقوع و از دست دادن کنترل می باشد.

 

اختلال حمله پانیک در چه سنی دیده می شود ؟

اختلال هراسی قبل از دوران نوجوانی معمول نبوده و اوج سن ابتلا به آن بین ۱۵ تا ۱۹ سالگی است.

گیرد.

 

 

 

اختلال اضطراب منتشر چه علائمی را در کودکان ایجاد می کند ؟

 

این کودکان نگرانی های غیر واقعی را درباره ی رویدادهایی در آینده ویا مناسب بودن رفتارهای گذشته شان و یا در مورد صلاحیت ها و توانایی های فردی شان تجربه می کنند.آنها اغلب شکایات جسمی متعددی را دارند. این کودکان نیازمند اطمینان بخشی فراوان بوده و در حفظ آرامش مشکل دارند .

 

اختلال اضطرابی منتشر در دخترها شایعتر است یا در پسرها ؟

دخترها و پسرها به یک نسبت مبتلا می شوند .

 

منظور از وسواس فکری و عملی چیست ؟

افرادی که دچار افکار مکرر خاص هستند که به خودآگاه آنها حمله می کند این افراد وسواس فکری دارند و افرادی که حرکات و تشریفات تکراری دارند که به اضطراب سوق داده می شوند وسواس عملی یا جبری دارند .

 

علائم وسواس فکری چیست ؟

در وسواس فکری همواره ترس از وقوع مصیبت و یا جریانی اسف بار وجود دارد .

 

علائم وسواس جبری یا عملی چیست ؟

شایع ترین حرکات جبری شامل شستن دست ها ، کنترل مکرر قفل ها و لمس کردن می باشد.در مواقع استرس (مواقع خواب زمان رفتن به مدرسه) برخی کودکان اشیا خاصی را لمس کرده لغات خاصی را به زبان آورده و یا مرتبا به شستشوی دستهای خود می پردازند.این رفتارها وقتی موجب پریشانی و اتلاف وقت شوند و در عملکرد معمول حرفه ای و اجتماعی فرد ایجاد مزاحمت نمایند ،

جنبه اختلال به خود می گیرند .

 

 

درمان اختلال وسواسی به چه صورتی می باشد ؟

استفاده ترکیبی از رفتار درمانی توام با درمان دارویی را در مواقعی که پاسخ درمانی نسبی یا علائم بیمار شدید است را توصیه می نماییم .

 

روش درمانی کودکان مبتلا به فوبیا چگونه است ؟

والدین کودکان مبتلا به فوبیا باید در صورت مواجه با اضطراب یا ترس کودک آرامش خود را حفظ کنند.والدینی که مضطرب شوند خودشان ممکن است باعث تشدید اضطراب کودک شوند .

 

منظور از رفتار درمانی حساسیت زدایی چیست ؟

شکلی از رفتار درمانی حساسیت زدایی سیستماتیک است که طی آن فرد را به تدریج با وضعیت یا شئ ایجاد کننده ترس مواجه می کنند و بطور همزمان از روش های آموزشی حفظ آرامش جهت درمان اضطراب نیز استفاده می کنند.مواجهه تکرار شونده موفق منجر به فرونشاندن اضطراب برای محرک خاص می شود.

 

 

اختلال استرس بعد از سانحه چیست ؟

اختلال استرس پس ار سانحه یک اختلال اضطرابی است که ناشی از اثرات طولانی و کوتاه مدت حادثه است که منجر به عوارض رفتاری و فیزیولوژیک در نوپایان و کودکان و نوجوانان می شود.

درمان شامل درمان فردی و گروهی بر اساس مدرسه یا خانواده و نیز در بیماران انتخاب شده ممکن است توام با درمان دارویی باشد .

 

 

در بخش مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با توجه به وجود اساتید رشته های فوق تخصص مغز و اعصاب و کودکان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و روانشناسی کودکان میتوان کمک قابل توجهی به این کودکان نمود .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *