اختلال توجه – بیش فعالی

ADHD1 

منظور از اختلال توجه – بیش فعالی چیست ؟

اختلال نارسایی توجه – بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات در کودکان و افراد کم سن وجوان است و از سه نوع متفاوت تشکیل شده است:

– نوع بیش فعالی – تکانشی که با بی قراری , صحبت کردن افراطی , مشکل برای کنترل نوبت خود و ایجاد مزاحمت فراوان برای دیگران مشخص می شود.

– نوع بی توجهی که به آن اختلال نقص توجه هم اطلاق می شود شامل علائمی چون انجام اشتباهات ناشی از بی دقتی , فراموش کاری در فعالیت های روزانه و حواس پرتی می باشد . در این نوع علایم بیش فعالی وجود ندارد.

– اگر شخصی رفتارهایی از هر دو بعد را نشان دهد او را به عنوان نوع ترکیبی طبقه بندی میکنند.

تحقیقات نشلن داده اند که گروه ترکیبی رایج ترین گروه است و ۶۵ درصد از موارد را در بر میگیرد .

دانش آموزان با اختلال نارسایی توجه/بیش فعالی معمولا به عنوان افرادی شناخته می شوند که برای یک جا نشستن در زمان مورد نظر مشکلات عمده دارند و به عنوان افرادی که نسبت به هم سالانشان فعال ترند دیده می شوند . آن ها به خاطر آوردن آموزش های پیچیده را دشوار می دانند , نسبت به آموزش ها توجه ضعیفی نشان می دهند و به سختی می توانند جلوی اظهار نظرشان را بگیرند.

شیوع بیش فعالی – نقص توجه در جامعه چقدر است ؟

شیوع اختلال نارسایی توجه / بیش فعالی در بین کودکان سنین مدرسه ۲ تا ۱۸ درصد است .

بیش فعالی در پسران ۴ برابر دختران رخ می دهد.شاید به این دلیل که پسرها بیش تر از دخترها مشکلات شان را برون ریزی می کنند.

اختلال بیش فعالی – نقص توجه چه خطراتی را برای آینده کودک دارد ؟

این اختلال خطر بروز اختلال نافرمانی مقابله ای و اختلال سلوک وسوء استفاده از مواد را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد . علاوه بر آن خطر بروز اختلالات روان پزشکی دیگر مثل اضطراب و افسردگی نیز بیشتراز جمعیت معمول است .

دیدگاه معلمان نسبت به کودکان با اختلال بیش فعالی – نقص توجه چیست ؟

معلمان نوعا این دانش آموزان را با توجه ضعیف و سطوح بالای حواس پرتی می شناسند. آنها را به عنوان افرادی می شناسند که کارها را نا تمام رها می کنند . در فعالیت های کلاسی روزمره غالبا این دانش آموزان از روی بی دقتی به ویژه در نوشتن مرتکب اشتباه شده و در حل مسائل مشکل دارند . در مقابل تعداد کمی از دانش آموزان سطوح بالایی از رفتارهای بیش فعالی و تکانشی را نشان می دهند . مشکلات حافظه فعال بر عملکرد شخص در فعالیت های کلاسی مانند یادآوری آموزش های طولانی تاثیر منفی می گذارد.

چگونه میتوان اختلال بیش فعالی – نقص توجه را تشخیص داد ؟

تشخیص با فعالیت مفرط , بی توجهی و تکانشگری مشخص می شود .

تشخیص این اختلال مشتمل بر مصاحبه بالینی و استفاده از مقیاس های درجه بندی رفتاری کانرز است.

ویژگی مغزی افراد مبتلا به اختلال توجه – بیش فعالی چگونه است ؟ 

یک یافته مشترک این است که کاهش در فعالیت های قسمت چپ قشر پیشانی مغز ( این قسمت با مهارت های حافظه فعال درارتباط است) وجود دارد.علاوه بر کارکرد ضعیف در قشر پیش پیشانی , قشر حرکتی که مسئول طراحی کنترل کارکردهای حرکتی است در این افراد فوق العاده فعال است.

بدین ترتیب ترکیب یک قشر پیش پیشانی کم فعالیت ( که مرتبط با حافظه فعال است) و یک قشر حرکتی فوق العاده فعال به بروز اختلال بیش فعالی – نقص توجه منجر می شود .

جهت دهی رفتاری در کودکان با اختلال بیش فعالی – نقص توجه چگونه است ؟

کارکردهای اجرایی مهارت هایی هستند که ما برای طراحی و جهت دهی رفتارمان استفاده می کنیم . به طور وسیع گزارش شده است که افراد با بیش فعالی در این کارکردهای اجرایی اختلال دارند :

بازداری ، جا به جایی و طراحی و برنامه ریزی .

دانش آموزان با اختلال نارسایی توجه/بیش فعالی هم چنین در یک مهارت مرتبط با کارکرد اجرایی که آنها را ملزم می کند تا توجه خود را بر روی یک تکلیف خاص متمرکز کنند مشکل دارند .

بهره هوشی کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی – نقص توجه چگونه است ؟

این کودکان سطح هوشی متوسط یا حتی بالایی دارند اگرچه آنها در یادگیری مشکل دارند. این کودکان در حافظه کوتاه مدت مشکل ندارند . در کلاس آن ها می توانند آنچه را به آن ها گفته شده است را به خاطر آورده و تکرار کنند . مشکل زمانی بروز پیدا می کند که آن ها مجبور به مدیریت یا دستکاری آن اطلاعات هم در حوزه کلامی و هم دیداری باشند . زمانی که آنها مجبور به حفظ اطلاعات در ذهن باشند و مجبور باشند از آنها برای هدایت رفتارشان به سمت تکالیف یا اهداف استفاده کنند به مشکل برخورد می کنند.

بهترین آزمون تشخیصی کودکان با اختلال بیش فعالی – نقص توجه چیست ؟

از بین کلیه آزمون های کارکرد اجرایی و حافظه فعال ، حافظه فعال دیداری – فضایی آزمونی است که بهترین تمیزدهنده دانش آموزان در کلاس می باشد .

آیا پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به کودکان بیش فعال با نقص توجه کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب در حیطه کودکان بیش فعال با نقص توجه شامل فوق تخصص مغز واعصاب کودکان و نوجوانان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ، روانشناس کودک و نوجوان ، متخصص نورو فیدبک ، کاردرمانگر ذهنی و جسمی و گفتاردرمان میتواند برنامه مشخصی را بر حسب وضعیت هر کودک طراحی نموده و روند درمان را پیش ببرد.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *