بیماری ام اس ( قسمت دوم ) :

8

آیا بیماری ام اس تاثیری بر روند زندگی فرد دارد؟

گاهی اوقات اعضای خانواده و اطرافیان فرد مبتلا هم نمی توانند تاثیر ام اس را بر کیفیت زندگی فرد و شرایط اجتماعی و شغلی او درک کنند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم ، ابتلا به ام اس می تواند بر جنبه های مختلف زندگی شخصی وخانوادگی فرد مبتلا اثر بگذارد، این مشکلات به خصوص زمانی که فرد مبتلا به ام اس دچار علائمی باشد که توسط دیگران قابل لمس یا درک نیست مانند احساس خستگی، بیشتر به چشم می آید.

بنابراین زمانی شخصی که به این عارضه مبتلا می شود لازم است دیگر افراد خانواده همراهی و همکاری لازم را داشته باشند تا احتمال بروز چنین مشکلاتی به حداقل برسد.

وقتی یکی از همسران دچار این عارضه می شود. ممکن است در زندگی مشترکشان هم با مشکلاتی مواجه شوند و در این شرایط لازم است نقش هایی که در خانواده بر عهده دارند دوباره ارزیابی کنند وتغییراتی در آن بدهند.

بیماری ام اس چه تاثیری بر روند تحصیل  و  اشتغال فرد دارد ؟

اغلب کسانی که به ام اس مبتلا می شوند و علائم خفیفی دارند به راحتی می توانند تحصیلات شان را ادامه دهند و مشغول کار و فعالیت شوند.

البته فراموش نکنیم تجربه هم این واقعیت را تایید کرده و حالا بسیاری از کسانی که مبتلا هستند به مدارج بالای علمی رسیده اند یا مشغول انجام فعالیت های جدی و متعددی هستند. در صورتیکه خستگی آنها را اذیت کند هم می توانند با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده در طول روز دقایقی را به استراحت اختصاص دهند تا این حالت برطرف شود.

پس مطمئن باشید ام اس مانعی برای کار کردن یا ادامه تحصیل نیست و اگر مشکلی وجود داشته باشد با تغییراتی کوچک و جزئی مانند فراهم کردن فضایی برای استراحت یا امکان تغییر ساعات کاری به راحتی میتوانید به فعالیت بپردازید.

آیا بیماری ام اس  مانعی برای ازدواج فرد ایجاد می کند ؟

به طور معمول ام اس هیچ منعی برای ازدواج ایجاد نمی کند و مبتلایان به ام اس می توانند مانند سایر افراد زندگی مشترک شان را تشکیل دهند.

البته نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که حتما” باید درباره این موضوع با فردی که قرار است شریک زندگی تان شود، صحبت کنید تا او نسبت به این موضوع مطلع شود.

آیا خانم مبتلا به ام اس میتواند باردار شود ؟

بارداری در طولانی مدت تاثیر خاصی در روند بیماری ندارد. احتمال عود نیز در مدت بارداری و به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری کاهش می یابد. از طرف دیگر، کنترل شرایط پس از عود ام اس هم به شدت آن و نظر پزشک معالج بستگی دارد.

آیا مادر مبتلا به بیماری ام اس میتواند به فرزندش شیر بدهد ؟

تغذیه با شیر مادر احتمال عود را افزایش نمی دهد یا باعث کاهش توانایی مادر نمی شود. همچنین تغذیه با شیر مادر حتی می تواند برای مادران اثر محافظتی نیز داشته باشد.

آیا ورزش برای فرد مبتلا به ام اس مفید است ؟

همه می گویند ورزش کردن برای مبتلایان به ام اس مفید و حتی ضروری است اما چه ورزشی برای این افراد مناسب است؟

در گذشته می گفتند مبتلایان به ام اس به دلیل حساسیتی که به گرما دارند نباید مشغول ورزش شوند و انجام فعالیت فیزیکی را به ضرر این افراد می دانستند. امروزه اما چنین طرز فکری تایید نمی شود و در مطالعات متعدد این موضوع را رد کرده اند و آنطور که مطالعات اخیر نشان می دهد ورزش تناسب اندام و وضعیت سلامت روان همه افراد را بهبود می بخشد. بر همین اساس هم توصیه می شود مبتلایان به ام اس در حد توان شان ورزش کنند و فعالیت های فیزیکی را به برنامه روزانه شان بیفزایند.

ورزش کردن برای مبتلایان به ام اس نیز مانند دیگر افراد می تواند موجب بهبود عملکرد قلب و گردش خون شود و با کنترل وزن و حفظ وزن مناسب به آنها کمک می کند. علاوه بر این موارد بسیاری از علائم ام اس نیز با افزایش فعالیت جسمی و ورزش مناسب به خوبی کنترل میشود و بهبود می یابد.

آیا در پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتوان به این بیماران کمک نمود ؟

پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با دارا بودن پزشکان مغز و اعصاب که در این زمینه دوره های مورد نظر را طی نموده اند و نیز با حضور بخشهای توانبخشی ( فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی ) میتوان به صورت فوق تخصصی به این بیماران کمک نمود .

 

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *