آیا کودکان مبتلا به طیف اتیسم میتوانند تصویر سازی ذهنی داشته باشند ؟

تصویر سازی ذهنی ویژگی دیگری است که  کودکان با اختلال طیف اوتیستیک در آن کمبود دارد.آنها در بازی وانمودی وارد نمی شوند زیرا اتخاذ دیدگاه دیگران برای آنها سخت است.تئوری ذهن-این عقیده که شما آگاه هستید که دیگران روش متفاوتی در تفکر دارند-مفهومی است که دریافت آن توسط افراد با این اختلال مشکل است. درک انگیزش های موجود برای اعمال متفاوت یا خواندن درست هیجانات هم چون میدان مینی است که آنها از آن اجتناب می کنند.در عوض آنها به سمت جریان های روتین و ساختار مند کشیده می شوند. درحالی که همه ما خصوصیات فردی خاص خود را در مورد روش انجام کارها ( به طور مثال اول چای را بریزیم یا شکر را ) داریم دانش آموزان با اختلال طیف اوتیستیک اگر این ساختار ها سر جای خود نباشد نمی توانند کار کنند. اگر چیزی در  کلاس درس خارج از مکان های تعیین شده اش قرار بگیرد یا درهم و برهم گذاشته شود آنها به آسانی برآشفته می شوند . شما حتی ممکن است نیاز آنها به ساختار را در زمان بازی ببینید . آنها به اشیاء بی جان جذب می شوند . ویژگی که تا بزرگسالی با آنها می ماند . آنها با خوشحالی سرگرم شمارش شکاف های موجود در پیاده رو ها یا خطوط موجود در یک برگ می شوند . درحالی که به قوانین اجتماعی که بر زمین بازی حاکم است علاقه کمی دارند .

چگونه میتوان تئوری ذهن را ارزیابی نمود ؟

یک آزمون روان شناختی وجود دارد که تئوری ذهن را اندازه می گیرد. می توان این آزمون را روی یک کودک اجرا کرد.دو تا عروسک بردارید و آنها را به طور مثال ((سارا)) و ((دارا)) صدا کنید . به کودک نشان دهید که ((سارا)) یک تیله داخل سبدی که در اتاق است می گذارد و سپس اتاق را ترک می کند به کودک بگویید که ((دارا)) تصمیم می گیرد به ((سارا)) یک کلک بزند به این شکل که تیله را ازسبد برداشته و داخل جعبه می اندازد.اکنون از کودک بپرسید زمانی که ((سارا )) به اتاق برمی گردد به نظر شما کجا دنبال تیله خواهد گشت. پاسخ های او نشان می دهد که آیا او از دیدگاه دیگران اطلاع دارد یا خیر. اغلب کودکان زیر ۴ سال و آنهایی که اختلال طیف اوتیستیک دارند خواهند گفت که ((سارا)) در جعبه دنبال آن خواهد گشت زیرا آن ها قادر نیستند دیدگاه سارا را درک کنند.

روابط اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم چگونه است ؟

افراد با اختلال طیف اوتیستیک به عنوان افرادی که غریزه اجتماعی کمی دارند توصیف شده اند . آنها به قوانین روشنی نیاز دارند تا در جامعه فعالیت کنند و نسبت به این که شما  می توانید زمانی این قوانین را بشکنید انعطاف پذیری لازم را ندارند . برای مثال آنها درک نمی کنند که چرا ایستادن خیلی نزدیک در کنار دیگران در یک اتوبوس طبیعی است ولی در اتوبوس خالی این رفتار غیر طبیعی است .

 یک ماشین در جاده با وضعیتی رو به رو می شود که درختی روی جاده افتاده است.کودک عادی شبیه ماشین جیپ لندرور است که می تواند  درخت را رد کرده و به سمت مقصد خود حرکت کند.کودک با اختلال طیف اوتیستیک شبیه ماشین فراری است که با وجود آن درخت متوقف می شود چرا که نمی داند چه طور از آن رد شود.آنها مجبورند منتظربمانند تا یک نفر بیاید و آن درخت را از روی جاده بردارد تا آنها بتوانند ادامه مسیر بدهند.

در مدرسه موقعیت های بسیاری به وجود می آید که لازم است دانش آموز وارد یک قرار داد اجتماعی شود و یک درک ضمنی از آنچه در موقعیت های متفاوت مناسب است داشته باشد دانش آموز با اختلال طیف اوتیستیک برای رهایی از مخمصه های اجتماعی مجهز نشده است و در نتیجه در این موقعیت ها رنج می برند.

چگونه میتوان اختلال طیف اتیسم را تشخیص داد ؟

تشخیص اختلال طیف اوتیستیک می تواند از ۲ یا ۳ سالگی توسط متخصص انجام شود .

در بخش مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک  فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با توجه به وجود اساتید رشته های فوق تخصص مغز و اعصاب و کودکان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان ، روانشناسی کودکان ، کاردرمانگر ذهنی و جسمی و گفتاردرمان میتوان کمک قابل توجهی به این کودکان نمود . 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *