مشکلات ارتوپدی شایع در کودکان

مشکلات ارتوپدی شایع در کودکان کدامند ؟

15

آیا جمع شدگی مفاصل ران و زانو در نوزادان طبیعی است ؟

وضعیت بدنی در رحم باعث جمع شدگیهای مفاصل و عضلات شده و باعث خمیده شدن استخوان های دراز بویژه در اندام تحتانی می شود.تمام نوزادان سر موعد طبیعی در مفاصل ران و زانو جمع شدگی در حالت فلکسیون ۳۰-۲۰ درجه دارند. این جمع شدگی در ۶-۴ ماهگی به حد صفر می رسد.

آیا میتوان از روی شکل پای نوزاد وضعیت داخل رحمی او را حدس زد ؟

پای نوزاد طبیعی میتواند بازتاب وضعیت داخل رحم باشد.در اکثر موارد پاها در رحم زیر بدن تا شده اند که پس از تولد قابل مشاهده است.در بررسی به نظر می رسد که پنجه پا نسبت به پاشنه پا  انحراف به داخل دارد پاشنه پا ممکن است به سمت داخل خم شده و پا به سمت پایین خم شده باشد.اگر پا را بتوان به گونه ای قرار داد که کناره ی خارجی آن مستقیم قرار گیرد پاشنه کمی به سرعت خارج خم می شود و پا پیش از زاویه ۹۰ درجه به سمت بالا خم می شود در این حالت تشخیص بالینی وضعیت بدنی طبیعی در رحم تایید می شود.

برطرف شدن تاثیرات داخل رحمی چند ماه زمان می برد ؟

صورت نیز ممکن است تغییر شکل یابد درحالی که ستون فقرات و اندام های فوقانی کمتر تحت تاثیر وضغیت بدنی در رحم قرار می گیرند.بنابراین اثرات وضعیت بدنی در رحم منشا فیزیولوژیک دارند اما  باعث نگرانی والدین می شوند.ممکن است بر طرف شدن کامل اثرات رحمی تا ۴-۳ ماهگی طول بکشد.

آیا رشد مغز بر روی رشد اسکلتی تاثیر گذار است ؟

هر فرآیندی که باعث اختلال نورولوژیک شود ممکن است بطور ثانویه باعث انحراف در رشد طبیعی اسکلتی عضلانیگردد.هر نوع بیماری که عمدتا عضلات اسکلتی را درگیر کند می تواند موجب ناهنجاری در رشد و نمو اسکلتی شود.

آیا  لنگیدن موقع راه رفتن  میتواند فرایند طبیعی باشد ؟

راه رفتن یک کودک نوپا(۱۸-۱۲ ماهه) بسیار نامطمئن و ناهماهنگ است.فاصله ی پاها هنگام راه رفتن پهن است و مشخصه ی آن آهنگ سریع قدمهای کوتاه و تماس ابتدایی کف پای صاف با زمین است و با تاب خوردن متقابل دست ها همراه نیست.در ۲ سالگی سرعت حرکت و طول قدمها افزایش یافته  و آهنگ راه رفتن کاهش می یابد.راه رفتن طبیعی شبیه بزرگسالان در سن ۷-۳ سالگی پدیدار می شود.

علل بروز لنگش در بزرگسالی چیست ؟

لنگیدن یا دردناک یا بدون درد است.لنگیدن دردناک با شروع ناگهانی مشخص می شود و معمولا در اثر تروما/ عفونت(آرتریت عفونی و استئومیلیت)یا اختلالات اکتسابی ایجاد می گردد.فاز ایستایی و طول گامها کوتاه می شوند تا زمان اتکا بر روی اندام درگیر به حداقل برسد.تنه به سمت مقابل منحرف می شود تا ضمن حفظ تعادل فشار را کم کند به این حالت راه رفتن ضد درد اطلاق می گردد.

در لنگیدن بدون درد فاز ایستایی طبیعی است اما یک نوسان دایمی در تنه وجود دارد.به این وضعیت راه رفتن ترندلنبرگ گفته می شود.

لنگیدن بدون درد ممکن است با اختلالات عصبی-عضلانی همراه باشد که سبب ضعف عضلات اطراف مفصل ران می شوند .این عضله در طول مرحله ی ایستایی  لگن را ثابت نگه می دارد و از افتادن آن به سمت مقابل ممانعت به عمل می آورد.

شایعترین علل لنگیدن تروما یا ضعف عضله گلوتئوس مدیوس و اخنلالات التهابی مفصل ران هستند.اختلالاتی که درگیری دو طرفه دارند موجب راه رفتن اردک وار می شوند.

دلیل راه رفتن روی نوک پنجه پا چیست ؟

راه رفتن روی نوک پنجه پا  که در اوایل یادگیری راه رفتن شایع است ممکن است عادتی یا در نتیجه نامتناسب بودن طول دو پا ،  اختلال عصبی-عضلانی زمینه ای(فلج مغزی) یا جمع شدگی مادر زادی عضلات یا تاندون آشیل  رخ دهد.

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به کودکان با مشکلات ارتوپدی کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب در حیطه کودکان شامل فلوشیپ ارتوپدی کودکان ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان و نوجوانان ، کاردرمان کودکان و فیزیوتراپی کودکان میتواند برنامه مشخصی را بر حسب وضعیت هر کودک طراحی نموده  و روند درمان را پیش ببرد.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *