مشکلات صبحگاهی

16

کودکانی که صبح ها خیلی زود از خواب بر می خیزند

در درجه اول باید بررسی کنید که آیا میزان خواب کودک کافی است یا نه. واقعیت ایت اسن که بعضی از کودکان به خواب بسیار کمتری نسبت به کودکان دیگر نیاز دارند.

اگر میزان خواب کودک شما آنقدر نیست که روز را به خوبی بگذراند، وظیفه شما این است که به او یاد بدهید هنگامی که از خواب بر می خیزد، چطور مجددا به خواب برود و یا اینکه چطور بیشتر بخوابد. ولی اگر با این مقدار خواب، کاملا راحت و شاداب است وظیفه شما این است که به او یاد بدهید تا رسیدن موقع مناسب برای بیدار شذن سایرین، در یک مکان امن و یا رختخواب به آرامی و بدون سر و صدا بازی کند.

چطور به کودکان آموزش دهیم که بیشتر بخوابند.

 • قاطع باشید. هنگامی که کودک زود از خواب بر می خیزد، با قاطعبت از او بخواهید که دوباره بخوابد و یا اینکه تا هنگامی که به سراغش نرفته اید در رختخواب بماند. در مورد بعضی از کودکان همین کافی است.
 • انتظار معجزه نداشته باشید. بیشترین چیزی که می توانید انتظار داشته باشید، افزایش تدریجی زمان خوابیدن است.
 • به کودک اطمینان خاطر بدهید. بعضی از کودکان نگران این هستند که مبادا بیش از حد بخوابند.
 • قانون « پنج دقیقه صبر کن» را اجرا کنید. هنگامی که صدای گریه و یا حرکت کودک را شنیدید، سریعا به سراغ او نروید. ابتدا پنج دقیقه صبر کنید و سپس به اتاق او بروید؛ مگر مواقعی که فکر می کنید کودک واقعا مشکلی دارد.
 • به کودک پاداش دهید.
 • از روش تمرین مثبت استفاده کنید. بسیاری از کودکان نمی دانند وقتی از خواب بر می خاستند چطور دوباره بخواب بروند. هنگام روز کنار کودک خود دراز بکشید و با او در مورد اینکه چطور بخواب برود، صحبت کنید. از او بخواهید چشمانش را ببندد، سپس با صدایی ملایم و آرام بخش داستانی را با این مضمون تعریف کنید که چطور موجهای ساحل به دنبال همدیگر می آیند تا کنار ساحل بازی کنند و سپس مجددا به خانه بر می گردند. به کودکان بزرگتر یاد دهید که چطور در ذهن خود ـ گوسفند بشمارند» و یا صحنه های آرام بخشی را مانند آن چه شما برایشان تعریف کرده اید، پیش خودشان مجسم کنند.
 • از روشهای کسب آرامش استفاده کنید.

چطور به کودک خود آموزش دهیم که در رختخواب بازی کند.

 • هنگامی که سراغ کودک می روید تا روی او را بپوشانید، یک اسباب بازی در رختخواب او بگذارید تا صبح هنگامی که از خواب بیدار شد، به طور غیرمنتظره آن را پیدا کند. اسباب بازی را هر روز یا هرچند روز یک بار عوض کنید.
 • کودک را با عکس اشخاص سرگرم کنید. عکس کودکان دیگر، عکس خودتان و یا خواهر و برادرهای کودک را به گهواره و یا جای دیگری که کودک بتواند به آسانی آنها را ببیند، بچسبانید.
 • از روش تقویت مثبت استفاده کنید. از کودک بخواهید تعریف کند هنگامی که صبح زود از خواب بر خاست، چه خواهد کرد. این کار را با استفاده از ضبط صوت یا بازی با اشیایی که او نام می برد، تمرین کنید.
 • یک کیسه صبحگاهی تهیه کنید. از کیسه نرم یا روبالشی استفاده کنید.اسباب بازی یا لوازمی را که کودک را صبح ها آرام و مشغول نگه می دارد در آن بریزید. آن را به گونه ای که برای کودک خطرساز نباشد، به کنار تشک متصل کنید. هر چند روز یکبار محتویات آن را عوض کنید.
 • به کودک یاد بدهید که چطور ساعت را بخواند. اگر کودک نمی تواند ساعت را بخواند، روی یک صفحه کاغذ عکس یک کاغذ را بکشید؛ طوری که نشان دهد شما در چه ساعتی باید بیدار شوید.ساعت کاغذی را طوری نزدیک ساعت واقعی بگذارید که بتواند به راحتی دیده شود. به کودک بگوئید که تا زمانی که هر دو ساعت یک شکل نشدند( و یک ساعت را نشان ندادند) به آرامی در رختخواب بازی کند.
 • از یک نوار قصه استفاده کنید و یا داستانی را روی نوار ضبط کنید. این داستان می تواند سرگرمی صبحگاهی جالبی برای کودکان نوپا یا بزرگتر باشد. علاوه بر نوار قصه می توانید یکی از داستانها یا کتابهای مورد علاقه کودک را بخوانید و روی نوار ضبط کنید. اگر کتاب را کنار کودک بگذارید، طوری که کودک بتواند هنگامی که به داستان گوش نی دهد، عکسهای کتاب را هم تماشا کند، بیشتر سرگرم خواهد شد.

کودکان خواب آلوده

پیش از آنکه تصمیم بگیریدراه حل های ما را اجراکنید ، ابتدا باید تعیین کنید که آیا مقدار خواب کودک شما کافی است و یا اینکه بیش از حد می خوابد.این مساله را بدین ترتیب امتحان کنید که او را کمی دیرتر یا کمی زودتر به رختخواب بفرستید تا دریابید واقعا به چند ساعت خواب نیاز دارد. اگر مقدار خواب کودک کافی است ولی در طول روز احساس خستگی یا کسالت می کند، او را نزد متخصص اطفال ببرید تا پزشک، او را از نظر مشکلات جسمی احتمالی مورد بررسی قرار دهد.

کودک را زیر نظر بگیرید و برنامه خواب و بیداری او را تنظیم کنید.

هرگز کودک را در حین یک رویا از خواب بیدار نکنید. اگر کره چشم کودک در هنگام خواب در حال حرکت به اطراف است به این معنی است که کودک در حال خواب دیدن است و بنابراین چند دقیقه صبر کنید تا رویای کودک به پایان برسد.

از انگیزش مثبت استفاده کنید.

تا حد ممکن زود برخاستن و آماده شدن برای رفتن را برای کودک خوشایند کنید. می توانید یک صبحانه عالی تهیه کنید و یا اینکه پیشنهاد کنید که همگی به موسیقی مورد علاقه او گوش دهند. با او به آرامی، نرمی و با محبت سخن بگوئید.

از یک ساعت جیرجیرکی استفاده کنید.

هنگامی که این ساعت را به کار می گیرید، آن را روی ساعتی زودتر از هنگامی که کودک باید برخیزد، تنظیم کنید.سپس به او اجازه دهید که زنگ ساعت را چندین بار قطع کند تا اینکه به تدریج از چرخه خواب بیرون بیاید.

اتکا به نفس را در او تقویت کنید.

هنگامی که کودک مسئول اعمال خودش در هنگام صبح باشد، اغلب به خودش انگیزه می دهد که از فرامین شما پیروی کند. او را با خودتان بیرون ببرید تا برای خودش یک ساعت زنگ دار بخرد و سعی کنید این بیرون رفتن را یک حادثه مهم جلوه دهید. به او بگوئید چقدر خوشحالید که او بزودی از ساعت شماطه دار خودش استفاده می کند. به او یاد بدهید که چگونه در طول روز از آن استفاده کند و با آن به تمرین بپردازد.

از تحریک فیزیکی کمک بگیرید.

بعضی از کسانی که به خواب عمیقی فرو می روند، برای بیدار شدن نیازمند تحریک فیزیکی هستند. کودک را وادار کنید که صورتش را بشوید و سپس او را به نرمش هایی نظیر کشش و خم شدن وادار کنید تا جریان خون در بدنش بیشتر شود.اگر کودک از ساعت شماطه دار استفاده می کند، آن را در جایی قرار دهید که برای قطع کردن زنگ مجبور به بیرون آمدن از رختخواب باشد.

کودک را با نتایج کارش روبرو کنید.

هنگامی که احساس کردید کودک شما قادر است صبح ها مسئول رفتار خودش باشد ( حدود هفت یا هشت سالگی)، باید پی آمدهای مناسبی را برای انجام ندادن کارش در نظر بگیرید و او را با این پیامدها روبرو کنید.به طرز خوشایندی به او بفهمانید که از او انتظار دارید خودش از خواب برخیزد و برای روز آماده شود. به او کمک کنید که اهداف زمانی واقع بینانه ای برای خودش در نظر بگیرد.

 • از « پی آمدهای طبیعی» استفاده کنید. این پی آمدها باید در نظر کودک، منطقی و عادلانه بیاید. یک پی آمد منطقی ، پی آمدی است که به طور کاملا طبیعی، از یک عمل حاصل شود. برای مثال، اگر کودک عادت ندارد که برای صرف صبحانه از خواب برخیزد، دقیقا به او بگوئید که تنها در یک زمان خاص به او صبحانه می دهید.در این صورت اگر کودک به موقع سر میز صبحانه حاضر نباشد، صبحانه ای نیز در کار نخواهد بود. احتمالا اغلب کودک، به دلیل کند بودن، از سرویس مدرسه جا می ماند. نتیجه آن می تواند این باشد که کودک یک تاکسی خبر کند و پولش را از پول توجیبی خودش بپردازد.
 • کودک را بدهکار کنید. بسیاری از والدین دریافته اند که روش « تو به من زمان بدهکاری» موثر واقع می شود. این بدان معناست که کودک در می یابد که هر چند دقیقه صبح ها تاخیر کند ( و یا باعث تاخیر شما شود) به شما بدهکار خواهد بود. سپس باید با انجام کمک در کارهای منزل، این زمان را به شما برگرداند. یا اینکه بدهکاری زمانی را به شما این طور پس بدهد که هرقدر امروز تاخیر کرده است، باید فردا صبح زودتر از خواب بر خیزد.
0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *