گفتاردرمانی در بیماران سکته مغزی

20

سکته مغزی وقتی رخ می دهد که ناگهان یک رگ خونی در مغز پاره شود و یا مسدود گردد. در نتیجه خون و متعاقب آن اکسیژن به ناحیه آسیب دیده نمیرسد که باعث از بین رفتن بافت مغزی آن ناحیه میگردد که شدت  و نوع  آسیب بسته به این  است  که عروق  کدام  ناحیه آسیب  دیده  است.

عوارض سکته مغزی:

 1. ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی).
 2. فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی).
 3. عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی).
 4. اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری،آفازی).
 5. اشکال در بلع (دیس فاژی).
 6. کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی).
 7. دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم.
 8. سردرد شدید و ناگهانی.
 9. از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت.
 10. سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی.
 11. بی‌اختیاری ادرار و مدفوع.
 12. اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.
 13. عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

درمان:

درمان بیماران سکته ی مغزی علاوه بر اقدامات پزشکی توسط متخصصین مغز و اعصاب شامل درمان‌های توانبخشی مثل:

 • فیزیوتراپی
 • کاردرمانی
 • گفتاردرمانی

چه در بیمارستان و چه در خانه ضروری می‌باشد بهتر است  گفتار درمانی-فیزیوتراپی و کاردرمانی بیماران مبتلا به سکته مغزی در شش ماه اول بیماری انجام شود؛ چرا که در شش ماه اول، مغز قابلیت آموزش پذیری بیشتری دارد.

گفتار درمانی یکی از شاخه‌های علوم توانبخشی است که برای کمک و درمان اختلالات گفتار و زبان مانند اختالات گفتاری پس از سکته مغزی ،ضربه مغزی و اختلال بلع(دیسفاژی) مورد استفاده قرار می‌گردد.

چگونگی اصلاح گفتار به دنبال سکته مغزی؟

مشکلات گفتاری در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، می‌تواند به شکل‌های متفاوتی از جمله فراموشی و عدم بیان کلمات و یا عدم درک کلامی بروز کند. افرادی که بر اثر سکته مغزی دچار از دست دادن قدرت تکلم می‌شوند در صحبت کردن جمله بندی مناسبی ندارند، کلمات را تک به تک بیان می‌کنند و صحبت کردن را به صورت هدفمند انجام نمی‌دهند، به گونه‌ای که نمی‌توانند منظور و احساسات خود را بیان کنند. در دسته دوم که شامل عدم درک کلامی است، افراد قدرت درک صحبت‌ها را از دست می‌دهند؛ به گونه‌ای که مفهوم حرفها و صحبتها را درک نمی‌کنند و آنها را متوجه نمی‌شوند.

روند درمان در این افراد  متاثر از شدت سکته مغزی، میزان ضایعه، سن فرد، عوامل محیطی و اجتماعی و تعداد جلسات درمانی متفاوت است و معمولا افراد جوان با انجام آموزش‌های موردنیاز بسیار زودتر از سایرین بهبود پیدا می‌کنند؛ به طوری‌ که این افراد در مدت شش ماه تا یک سال می‌توانند بهبود یابند.

‌ خانواده‌ها باید شرایط به وجود آمده را بپذیرند و فرد را تحت فشار قرار ندهند؛ چرا که این افراد آسیب دیده در مدت زمان کوتاهی به سمت افسردگی پیش می‌روند.

اطرافیان بیمار  سکته مغزی سعی کنند با دراختیار قراردادن عکس‌ها و تصاویری از خوردن و آشامیدن به فرد آسیب دیده کمک کنند تا با اشاره کردن منظور خود را بفهماند.

چگونگی اصلاح بلع به دنبال سکته مغزی؟

به دنبال سکته مغزی و فراگیری ضعف و ناتوانی در اندام های یک سمت بدن، گاهی اوقات به دنبال از دست رفتن قدرت عضلات گردن، صورت و زبان فرد سکته ای در جویدن و بلعیدن دچار مشکل می‌شود. اگر عضلات بیمار خیلی ضعیف و بی حال هستند باید غذا خوردن را با تکه‌های کوچک شروع کرد. می بایست بیمار را تشویق کرد تا از سمت فلج دهان هنگام غذا خوردن استفاده کند تا موجب افزایش حرکات دهان و صورت شده و عضلات ضعیف را نیز تقویت کند.

درصورت لزوم، نگه داشتن فک بیمار به او کمک می‌کند که هنگام جویدن و بلعیدن دهان را بسته نگه دارد. نشستن به صورت صحیح و با تنه راست به جویدن و بلعیدن کمک می‌کند و بهترین وضعیت برای غذا خوردن است باید از خوردن و نوشیدن در حالت دراز کشیده خودداری کرد زیرا این حالت بلعیدن را مشکل می‌کند

 

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به افراد کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب شامل متخصصین مغز واعصاب و روانپزشکی ، روانشناس کاردرمانگر جسمی و گفتاردرمان  میتواند کمک قابل توجهی به این افراد نماید .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *