نارکولپسی چیست ؟

نارکولپسی چیست ؟

یک اختلال اولیه خواب آلودگی شدید در طول روز می باشد که تخمین زده شده حدود ۰۵/۰ درصد از جامعه را مبتلا می کند. مشخصه اصلی و معمول نارکولپسی دوره های مکرر خواب الودگی عمیق می باشد که هم در زمان استراحت و هم طی دوره های فعالیت(صحبت کردن/غذا خوردن/و غیره)

ممکن است اتفاق بیفتد.این ((حمله های خواب)) ممکن است بسیار کوتاه باشند و عمدتا منجر به اختلالاتی در توجه و خلق فرد می گردند.

علت نارکولپسی چیست ؟

در حدود ۲۵ درصد از موارد یک تاریخچه خانوادگی وجود دارد.نارکولپسی ثانویه به دنبال آسیب های مغزی و یا در ارتباط با سایر بیماریها به وجود می آید.

سایر تظاهراتی که در نارکولپسی ممکن است دیده شوند عبارتند از:

از دست رفتن ناگهانی تون عضلانی تمام یا بخشی از بدن معمولا در پاسخ به یک محرک هیجانی .

درمان نارکولپسی به چه صورتی انجام می شود ؟

درمان نارکولپسی به طور معمول شامل ترکیبی از داروها برای مبارزه با خواب در طی روز(داروهای محرک) می باشد.

منظور از سندرم پای بیقرار در خواب چیست ؟

منظور از سندروم پاهای بی قرار اختلالی است که مشخصه ی آن چیزی است که اغلب به شکل احساسات ناراحت کننده ی خزیدن یا مورمور شدن که عمدتا در اندام های تحتانی انتهایی در زمان استراحت یا عدم فعالیت (یعنی زمان به خواب رفتن) روی می دهد توصیف می گردد.این حالات با حرکت کردن برطرف می گردد.در بچه های کوچکتر این احساسات به صورت((دردهای ناشی از رشد)) متظاهر می شود.این علائم اغلب منجر به تاخیر شدید  چشمگیر در شروع خواب  می شود .

دلیل بروز سندرم پای بیقرار چیست ؟

به نظر می رسد که این سندرم اساس ژنتیکی دارد همچنین یکسری علل مانند

کافئین خوراکی کمبود آهن(فریتین آهن) و حاملگی آن را تشدید می کند .

فرد در طی خواب معمولا از وجود حرکات پا و بهم ریختن خواب به علت آن آگاه نمی باشد.

بهترین راه پی بردن به مشکلات خواب در کودکان چیست ؟

بهترین راه برای پی بردن به الگوهای خواب که شامل مدت زمان معمول خواب

و برنامه های به خواب رفتن و بیدار  شدن می باشد این است که از والدین خواسته شود تا رفتارهای مربوط به خواب را در کودک خود در یک دفتر برای یک مدت زمان معین ثبت نمایند.مرور بر روی عادات خواب مثل روتین های زمان خواب میزان کافئین دریافتی در طول روز و محیط خواب(حرارت ، سطح سروصدا ) ممکن است آشکارکننده ی فاکتورهای محیطی ای باشد که منجر به بروز مشکلات خواب در فرد می شوند.

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به کودکان مبتلا به اختلال خواب  کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب  شامل فوق تخصص مغز واعصاب کودکان و نوجوانان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ، فلوشیپ گوش و حلق و بینی کودکان و روانشناس کودک و نوجوان  میتواند بطور موثری به این کودکان کمک نماید .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *