چگونه میتوان مغز را تقویت نمود ؟

 

 • مغز نیاز به تمرین و ورزش دارد و باید استراحت نیز داشته باشد دقیقاً مانند حالتی که در مورد جسم وجود دارد. اگر فکر و ذهن همیشه بصورت مداوم و مانند دستگاه اتوماتیک به مدت زیاد کار کند با ایجاد تحریک یا چالش قدرت خود را از دست داده و بیمار میگردد.
 • اگر سن فرد خیلی زیاد نشده باشد باید کارهای جالب ومورد علاقه اش را مثل پرورش و تحریک ذهنی دنبال نماید و در خارج از زمان کار روزانه نیز مدتی را صرف یادگیری و یا ساخت یک دسته ابزار و وسایل مورد علاقه کند .
 • کهولت و پیری نتیجه اجتناب ناپذیر عمر است.فردی که پیر می شود در صورتی که دچار علائم پیری یعنی زوال عقل ،ضعف حافظه و فراموشی گردد باید به طور کامل توسط پزشک چکاپ شود. این علائم ممکن است توسط فاکتورهای زیادی ایجاد شده باشند و شاید هم قابل درمان باشند.
 • ضعف حافظه جزئی که در افراد پیر و مسن عمومیت دارد در صورت انجام یک دسته تمرین های ذهنی ساده قابل بازگشتن و بهبود است.
 • دیگر یادآوری ومرور یک دسته تصاویر و اشیای آشنا و یادآوری اطلاعات مربوط به آنها است(به عنوان مثال عکسهای خانوادگی).
 • روانشناسان روشهایی را جهت اینگونه حل مسائل دارند به این صورت که میتوان با استفاده از آنها در هر سنی به افراد مطالبی را آموخت که با انجام این روشها نه تنها ما میتوانیم چیزهایی بیشتر از آنچه میدانیم یاد بگیریم بلکه با تمرین و تکرار میتوانیم به شیوه بسیار موثرتر از آنها استفاده کنیم.
 • برای به حد اقل رساندن اثرات کاهش و نقصان در سیستم عصبی مرکزی که مربوط به کهولت سن است، روانشناسان پیشنهاد می کنند که روش مهارتی مانند یادگیری یک آلت موسیقی را ادامه دهند تاهمیشه حافظه و ذهن قدرت تجربه سریع وواکنش فوری به مسائل پیرامونش را حفظ نماید.
 • مراحل مختلفی از رشد و نمو بلوغ وجود دارد که اصطلاحاًانتقال میانسالی نامیده میشود.این دوره های مشخص از رشد که اصطلاحاً بزرگسالی انتهایی نامیده میشود از حدود ۸۰ سالگی آغاز میگردد.بسیاری از افراد در این دوره چیزهای خارق العاده و کارهای عجیب انجام میدهنداز آن جمله میتوان به جرج برناردشاو،برتراندراسل،مگی کوئین،کلودمونت،یا گراند اشاره نمود .

نقل قول معروف برناردشاو که گیاه خوار بوده و تا ۹۴ سالگی عمر کرد جالب است:پاهای شما قبل از مغزتان از کار می افتد.

 

تاثیر گیاهان در تقویت مغز :

در معالجه بیماریها ومشکلات سیستم عصبی گیاهان سودمند و موثر هستند .گیاهان دارویی از دیدگاهی منابع انرژی و سرزندگی هستند و از دیدگاه دیگر آنها به صورت بسته های کوچکی حاوی مواد بیوشیمیایی مختلف هستند که سبب ایجاد رفلکس بین ذهن و مغز انسان می شوند .

تمام گیاهان دارویی آرام بخش هم روی علائم جسمی بدن و هم روی ذهن و مغزانسان تاًثیر دارند .دم شیر مثال ساده از این گیاهان است که برای درمان اضطراب و استرس مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو روی قلب نیز تاًثیرات خوبی دارد.به این صورت که سبب کاهش ضربان قلب و هیجان مربوط به آن می گردد.در زمینه عصب شناسی کارها و تحقیقات زیادی روی داروهای گیاهی صورت گرفته تا مشخص شود که تاثیرات این داروها تا چه حد میباشد و در بسیاری از موارد مشخص شده است که درمانهای گیاهی دارای اثرات سودمنددر معالجه ی بیماریهای عصبی هستند.

در هیچ یک از سیستم های دیگر در این حالت ارتباطی که بین سیستم اعصاب و روان وجود دارد دیده نمی شود .این نکته کاملاً مشخص شده است که بافتهای مربوط به سیستم عصبی به عنوان فیزیک وبخشی از جسم هستند در صورتی که تمام فرآیندهای روانی که توسط سیستم عصبی هدایت و انجام می شوند مربوط به بخش جسمی سیستم عصبی بوده و بیماری در رفلکس های سیستم عصبی نیز متقابلاً با سیستم روانی و مغزی مرتبط است .

در طب سنتی بیشترین تاًکید روی کاهش مشکلات روانی تا حد مشخص و با تاثیر روی مواد بیوشیمیایی موجود در این سیستم بوده است تا بتوان با استفاده از داروهای مناسب حداقل یک دسته از مشکلات روانی افراد را تا حد قابل قبولی تسکین داد تا فرد بتواند با این وضعیت به زندگی عادی خود ادامه دهد. البته روشها و تکنیکهای دیگری نیز هستند که تکنیکهای مکمل علم بوده و ممکن است در معالجه این بیماریها مؤثر باشند زیرا مطرح شده است که فاکتورهای روانی علت و سبب ایجاد تمام بیماریها هستند .با توجه به این نظریه می توان گفت درمان روان تنها روش خوب و مؤثر برای معالجه و درمان هر بیماری جسمی است.

برای حصول وضعیت سلامتی واقعی باید از جسم خود به وسیله استفاده از رژیم غذایی مناسب واتخاذ شیوه زندگی صحیح مراقبت کنیم وعلاوه برآن جنبه های هیجانی و احساسی ،ذهنی و معنوی خود را نیز مورد مراقبت قرار دهیم.به این صورت که باید در زندگی تلاش کنیم .این نکته مهم است که زندگی ما پویا و رو به رشد است.

ما خود خلاق باشیم و تصورات و ذهنیات خود را حفظ کنیم و پیش از آنکه یک دسته اطلاعات جزئی بدست آوریم دید منصفانه داشته باشیم،به دنبال بهبود و تغییر راهکارهای زندگی خود باشیم ودر نهایت اینکه ما باید خود را در جریان ومسیری قرار دهیم که انرژی روحی ما بیشتر شود زیرا در غیر این صورت رسیدن به سلامت جسمی نیز غیر ممکن است.

داروهای گیاهی درواقع به عنوان ابزار اکولوژیکی و روحی مطرح هستند که برای درمان مشکلات جسمی و نیز روحی_روانی مناسب اند، اما نکته ایی که مهم است و باید به آن توجه داشت این است که برای هر درمان موفق در مشکلات و بیماریهای سیستم عصبی با گیاهان دارویی باید تمام بدن ، قلب و ذهن درمان شود ودر شرایطی که فقط با توجه به علائم ونشانه های بیماری یا اضطراب و هیجان بیماریک دسته روشهای درمانی ساده تجویز شود قطعاً درمان ومعالجه کاملی نخواهد بود .

 

در این جا روشهای درمانی و مهم گیاهان دارویی و اصلی به طوراختصار

ارائه می شود :

 • وفق دهنده ها :جین سینگ ، جین سینگ سیبری
 • کاهش دهنده های درد :سنبل الطیب، بداغ
 • ضد افسردگی :درمنه ، علف چای (گل راعی)
 • خواب آورها : رازک ،گل ساعتی
 • آرام بخش های عصبی
 • تقویت کننده ها :یولاف ، علف چای (گل راعی) ، قاشقک
 • تسکین دهنده ها : کولا ، گوارانا(Gharana)

 

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *