اختلال بلع

چگونه میتوان اختلال بلع را درمان نمود ؟

اختلال بلع یکی از مشکلات فیزیولوژیکی است که در انتقال طبیعی مواد غذایی از حفره دهان به معده، آشفتگی ایجاد می شود.

به طور کلی ۵ تا ۱۰ ثانیه طول می کشد تا عمل بلع صورت گیرد و در طی سه مرحله ی دهانی، دهانی – حلقی و مرحله ی مربوط به مری کامل می شود .‎

مدت هر مرحله باید کافی باشد تا از جهش غذا به ریه جلوگیری کند سرفه ، علامت ورود غذا یا هر چیز خارجی به ریه  که معمولا های ناگهانی است تا چیزی که اشتباه وارد ریه شده، با فشار هوا به خارج پرتاب شود.

اختلال بلع در هر سنی ممکن است ایجاد شود، حتی در نوزادان به دلیل ناتوانی های تکاملی .

علل رایج اختلال بلع عبارتند از :

 • ضعیف بودن زبان و ضعف ماهیچه ی گونه ها
 • اسپاسم مری یا آشالازی
 • بیماری های انسداد ریوی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • التهاب مری
 • برگشت غذا از مری به معده
 • گواتر
 • پارکینسون
 • آلزایمر
 • ام اس

توصیه های تغذیه ای و رژیم غذایی :

در گروه چربی ها کره، مارگارین، خامه ترش، پنیر خامه ای، مایونز و سس سفید با دقت در غلظت آن ها پیشنهاد می شود . در مورد میوه ها، آب میوه ها بدون دانه و یا ته مانده ی میوه مصرف شود.

گوشت های نرم و پوره شده و جوان مصرف شود. گوشت های پیر، سفت و رشته ای هستند و در بلع این افراد، ایجاد مشکل می کنند. ماهی و مرغ در تکه ماده پخته و مخلوط با یک  خوردنی نرم مانند ماست یا سس داده شود تا از خشکی آن جلوگیری شود .

با انتخاب دقیق غذاها از نظر غلظت و نرمی (غذاهای پوره شده به جای مایعات غلیظ ) از ورود غذا به مسیر تنفسی، پیشگیری نمایید. می توان با عسل، پودر شیرخشک، سیب زمینی پخته و رنده شده و یا پودر مغزها، غلظت غذاها را افزایش داد .

فراموش نکنید غذاهایی مانند ژله و ژلاتین در دمای بدن به حالت مایع درآمده و ممکن است ایجاد مشکل کند .  برنامه غذایی با گذشت زمان به سمت غذاهای نرم پیش رود .

از نوشیدنی های بسیار داغ، قهوه، چای غلیظ، آب میوه های ترش، غذاهای خشک مانند کراکرها، ماهی های استخوانی، مواد چسبنده مانند موز، کره بادام زمینی و غذاهای ادویه دار خودداری کنید .

در صورت عدم مصرف غلات کامل، میوه ها و سبزی ها، رژیم غذایی را از لحاظ کمبود فیبر و ویتامین ها از جمله ویتامین ث کنترل کنید .

به برخی مواد غذایی مانند ذرت بوداده، غلات سبوس دار، مغز (به مقدار زیاد)، پنیر محلی، میوه ی با پوست، کرفس، آناناس و سایر میوه هایی که فیبر سفت تری دارند و هم زمانی بعضی غذاها با هم مانند گوشت و غذاهای خشک مانند نان های ساندویچی، چیپس با هم و یا با موادی که باعث چسبندگی می شوند مانند کره بادام زمینی، موز، سیب زمینی پوره شده باید بسیار دقت شود چرا که به راحتی باعث برگشت غذا و ورود مواد به ریه (آسپیراسیون) می شوند .

برای افرادی که حس دهانی آن ها بسیار کم شده، از غذاهای سردتر استفاده کنید

فراموش نکنید که هیچ داروی گیاهی را بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید

و بدانیم که با رژیم غذایی یا مکمل اختلال بلع درمان نمی شود بلکه بدین وسیله از تحلیل بیشتر فرد جلوگیری می شود .

درمان اولیه اختلالات بلع و تغذیه ای ، بررسی علل پایه ای اختلال می باشد . بسته به علت ممکن است درمان دارویی یا جراحی باشد. همراه با درمان دارویی یا جراحی ، رویکردها و مشاورات  آسیب شناس گفتار و زبان هم می تواند در درمان دیسفاژی موثر واقع گردد .

بلع  به صورت تقویت ماهیچه های آسیب دیده  یا ضعیف شده درمان اختلال این شیوه تمریناتی را برای عملکرد صحیح حین بلع به بیمار آموزش می دهد بهترین تکنیک در درمان دیسفاژی حذف آسپیراسیون تاحد امکان و جلوگیری از باقیماندن غذا در مسیر دهان و حلق می باشد.

 درمان اختلال بلع در نوزادان وکودکان : 

بر اساس علت ، علائم  ونوع مشکل بلع تغییر می کند که می تواند شامل : تمریناتی برای تقویت ، حساسیت و هماهنگی ماهیچه های مرتبط با تغذیه و بلع باشد .

 1. توصیه هایی جهت غذاها، وسایل خاص یا تکنیکهایی برای بهبود تغذیه و بلع.
 2. تغذیه نوزاد از طریق تحریک داخل دهان با استفاده از کیسه های یخ
 3. تحریک نواحی داخل دهان
 4. تکنیکهای تغذیه ای خاص برای نوزادان شکاف کام و لب : استفاده از سرشیشه های با شیار متقاطع ، مکیدن سر شیشه نرم برای کمک به جریان شیر ، استفاده از شیر دوش برای دادن شیر با کمک شیشه .

روشهای درمان مستقیم و غیر مستقیم دیسفاژی: تمریناتی جهت افزایش دامنه حرکت و کنترل لقمه غذا: تمرینات حرکتی جهت بهبود میزان حرکات لبها ، چانه، زبان، حنجره و تارهای صوتی.

روش تلفیقی حسی- حرکتی: مجموعه تکنیکهایی که در این بخش ارائه می شوند، در واقع برای سرعت بخشیدن به شروع مرحله حلقی بلع ، طراحی شده اند و باعث می شوند قبل از اینکه بیمار برای شروع این مرحله تلاش کند ورودی های حسی افزایش یافته و مرحله حلقی بلع آغاز گردد.

مانورهای عمل بلع در بیماران فاقد کنترل سر :

درمان با روشهای تقویت گروههای عضلانی آنتاگونیست وتصحیح تعادل آغاز میشود. بهترین وضعیت برای آموزش غذا خوردن وضعیت نشسته می باشد. درصورت ناتوانی بیمار در نشستن، از بالش استفاده می شود. تحریکات فارادیک، گالوانیک وتحریکات حسی استفاده کرد . MFT–PNF جهت درمان می توان از

درمان بلع به وسیله تحریک الکتریکی:

تحریک الکتریکی ممکن است هم به صورت مستقیم روی ساختارهای دهانی وهم ازطریق پوست روی ماهیچه های مختل شده باشد . که هدف آن تحریک وبازتوانی مسیرهای عصبی می باشد .

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به افراد کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب شامل متخصصین مغز واعصاب و روانپزشکی ، کاردرمان ، فیزیوتراپ و گفتاردرمان  میتواند کمک قابل توجهی به این افراد نماید .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *